Oldalak

2015. szeptember 4., péntek

Házi diós-mandulás szilvás müzliszelet étcsokoládétalppal



Régóta szeretnék már házi müzliszeletet csinálni. Egyrészt kíváncsiságból, másrészt azért, mert az a kevés bolti, amit megehetek, már nagyon édes nekem, de talán még ezen is túltesz az, hogy ha egy kicsit melegebb az idő, akkor egyszerűen megolvad, túl ragacsos lesz és szétesik, ezt pedig nagyon nem szeretem benne. Pedig több szempontból is ideális lehetne. Általában tartok otthon, mert remek, ha nincs otthon gyümölcs uzsonnára, vagy csak beteszek egy-két szeletet a táskámba, ha elfelejtenék pakolni magamnak, amikor elmegyek valahova.
Sokféle elkészítési módon gondolkoztam, és végül azért döntöttem a tojásos változat mellett, mert így nem méz, cukorszirup, vagy turmixolt gyümölcs tartja össze, amiket szerettem volna elkerülni, és mivel meg kellett sütnöm, egyáltalán nem ragad és jól megtartja a formáját. Tudom, hogy van akinél az aszalt gyümölcs nem nagyon fér bele a diétába, de én ennyit megengedek magamnak, mert egyébként nem fogyasztok.
A hozzávalók hatalmas szabadsággal variálhatóak, de mivel én nem szerettem volna nagyon édesre csinálni, az lett a vége, hogy egyáltalán nem csináltam édesre. Az édesszájúak használjanak picit több cukrot, édesítőt.

Hozzávalók 14 szelethez:

  • 100 g dió
  • 50 g mandulapehely
  • 50 g őrölt zabpehely (30 g CH)
  • 1-1 nagy csipet sütőpor és szódabikarbóna
  • késhegynyi só
  • 20 g DW 1:4 cukorhelyettesítő (80 g cukornak felel meg)
  • 75 g zabpehely (45 g CH)
  • 15 g puffasztott amaránt (9,75 g CH)
  • 200 g aszalt szilva (119 g CH)
  • 2 tojás
  • fél rúd vanília kikapart magvai
  • pár csepp citromlé, vagy kevés citromhéj

A csokitalphoz:
  • 100 g 70%-os étcsokoládé (összesen 32 g CH - én 60 grammot használtam fel, ami 19,2 g CH)
  • pár csepp étolaj

A diót összetörjük és egy száraz serpenyőben illatosra pirítjuk a mandulapehellyel együtt, az aszalt szilvát pedig kis kockákra vágjuk.
A tojás és a vanília kivételével az összes hozzávalót mérjük egy tálba, majd fakanállal lazán forgassuk össze, hogy jól elkeveredjenek és az aszalt szilva darabok ne ragadjanak össze.
Egy kisebb tálban kézi habverővel verjük enyhén habosra a tojásokat, öntsük a diós keverékre és alaposan dolgozzuk össze. Az őrölt zabpehellyel együtt ez fogja majd össze a müzlinket.
Egy 20 x 25-ös tepsit béleljünk ki sütőpapírral úgy, hogy az oldalát is teljesen lefedje és a kezünkkel egyenletesen nyomkodjuk bele a masszát. 160 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt készre sül. Figyeljünk, ha a széle hamar elkezd pirulni, takarjuk le sütőpapírral, és ne süssük túl, mert nagyon kiszárad!
Kihűlés után a papírral együtt emeljük ki a tepsiből és egy éles késsel szeleteljük fel. A csokoládétalphoz egy akkora tálban, vagy fazékban, amibe majd a müzlik hosszában beleférnek vízgőz felett olvasszuk fel a csokit és adjunk hozzá éppen csak egy löttyintésnyi étolajat is. Mártsuk bele az aljukat és egyéles késsel simítsuk el, egyúttal a felesleget is lehúzva róla. A kész szeleteket a csokoládés oldalukkal felfelé fordítva sorakoztassuk egy tálcára és tegyük a hűtőbe, hogy minél gyorsabban megdermedjen a bevonat. Kb. egy óra után már fogyaszthatóak is.

Nálunk mindenkinek bejött! :)


A kész müzlik a csokitalp nélkül összesen 203,75 g CH-t tartalmaznak, így egy szeletre 14, 55 g CH jut.
A csokoládétalppal együtt ez nálam összesen 222,95 g CH lett, darabonként pedig 19,92 g.

Forrás: stahl.hu


Tipp:
  • A már felhasznált vaníliarudat soha ne dobjuk ki. Tegyük bele a porcukrunkba (xilitünkbe), hogy az átvegye az aromáját, vagy ha olyan pudingot, szószt, vagy levest főzünk, amihez passzol, dobjuk bele, majd ha elkészültünk, vegyük ki belőle.
  • A megmaradt olvasztott csokoládét öntsük egy darab alufóliára. Ha kihűlt, csomagoljuk be vele, és később újra fel tudjuk használni.

5 megjegyzés:

  1. Hú, ezt ki kell póbálnom :). Ha nincs amarántom, mit tudnék helyette tenni szerinted? :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Ehhez legjobban a puffasztott quinoa hasonlít, ami picit nagyobb, de egyszerűen ki is hagyhatod. Azt hiszem az eredeti receptben sem volt benne. :)

      Törlés
    2. Köszi, Reni, megfertőzöl a receptjeiddel :). Kb. 1 éve találtam meg a blogodat a túró rudi kapcsán, akkor nem néztem alaposan szét, de most bepótolom :). Sajna a rudinak azóta se mertem nekiállni, mert olyan bonyolultnak tűnik :D

      Törlés
    3. Nagyon jó látni, hogy valakinek így tetszik a blog! :)
      A rudi tényleg körülményes kicsit, de nem nehéz és nagyon megéri. Igaz a leírásom elrettentően hosszúra sikeredett. :)

      Törlés
    4. Hát, nagyon ügyi vagy, tiszta finomakat készítesz :D, gratula! Az meg külön köszönet, hogy meg is örökíted.
      Szóval elrettentésként írtad úgy a receptet :P. Na, ha rövidítesz rajta, ígérem, nekiállok :D

      Törlés